Zahradnické nářadí
- práce ve výškách – žebříky a schůdky
- doprava – dvoukolové a jednokolové ploché vozíky, kolečka, trakaře, motorové a vysokozdvižné vozíky, přepravní pásy, traktory,motorové vozy
- shromažďování, přenášení, uchovávání, dočasné zadržování hmot a objektů – bedýnky (např. bedýnka na nářadí), plachty, pytle, kbelík, lódna (plastová nádoba hranatá) a další nádoby,
- manipulace s hmotami – lopata (různé velikosti a materiály), rýč (různé typy), rycí vidle, krompáč, šoufek, vidle, hrábě, síta a katry, drtiče, mulčovače, fukary a vysavače.
- ochranné pomůcky – kožené boty. gumové boty, rukavice (kožené, gumové, textilní, zateplené, podle potřeby a operace), rouška, maska, ochranný oděv, ochranné brýle, ochrana obličeje (ochranný štít, síť), ochranná sluchátka (ochrana sluchu), nákoleníky nebo desky na ležení, klečení či sezení, ochranné a zabezpečovací pomůcky pro stromolezení, pokrývka hlavy (zateplené nebo nezateplené čepice, klobouky), kabát a montérky (pevné kalhoty, často s laclem
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Zahradnick%C3%A9_n%C3%A1%C5%99ad%C3%AD
Motyka-
Motyka je nástroj, který je vhodný pro okopávání rostlin v zahradnictví. Skládá se ze dvou částí: dřevěné násady, která bývá zpravidla dlouhá zhruba 1 metr a z kovového ostří, které je kolmo připevněno k násadě. Pracovní část motyky bývá nejčastěji rovná, široká zhruba 150 mm. Pro okopávání vzrostlé zeleniny mezi řádky se používá motyka o šířce okolo 80 mm. Můžeme se také setkat s motykou, jejíž pracovní část je ve tvaru trojúhelníku.
V zahrádkách se velmi často používají malé motyky nazývané motyčky. Šířka ostří do 100 mm nebo i užší a tvary ostří jsou rovné, trojúhelnikové, zaoblené nebo i vidlicovité. Násada je krátká, zhruba 300 mm.
Aby práce s tímto nářadím nebyla příliš namáhavá je vhodné ostří pravidelně naklepat, naostřit a nebo si nechat u kováře vykovat.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Motyka
Rýč-
Rýč je zahradnický nástroj určený k obracení či k vyrývání zeminy. Práce prováděná rýčem se nazývá rytí, nebo rozrývání, přerývání, zarývání. Rýč s dlouhou úzkou čepelí se nazývá sakovák (na obr. vpravo) a používá se k výkopu základů, drenáží a podobně, kde nelze použít pro tento účel speciální druh bagru zvaný podkopovka. Nejčastěji má rýč kompaktní kovovou čepel z jednoho kusu kovu (obvykle bývá z ocelového plechu, užívána je i borová ocel) a dřevěnou nebo kompozitní násadu. Používají se také i speciální rýče velmi podobné klasickým vidlím. Jsou to rýče s několika plochými bodci, tzv. rycí vidle – hodí se zejména pro rytí těžších, vlhčích a tužších půd nebo jílovitých zemin.
Konec rukojeti ve tvaru písmene T nebo D umožňuje lepší úchop a účinnější obouručné působení na rýč. Čepel je na svém spodním konci naostřena, aby snadněji pronikala do zeminy. Vrchní část čepele bývá opatřena nášlapem a je tak možno o něj opřít chodidlo a zvýšit tlak na rýč, který se snáze zaryje do zeminy.
Obdobnými strojními zařízeními ručního rýče jsou bagry, oračky a různé kypřicí stroje. Strojním ekvivalentem drenážního rýče (sakováku) je rýhovač.
https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%BD%C4%8D
Lopata-Lopata je nástroj pro ruční přemisťování sypkého materiálu. Skládá se z násady, zpravidla dřevěné, a z ploché kovové části (nejčastěji ocelové nebo z hliníkové slitiny), na niž je materiál nabírán.Nejběžnější je lopata pro zemní a stavební práce, jejíž násada je dlouhá až 150 cm a plochá část z ocelového plechu má srdčitý tvar o rozměrech přibližně 30 × 30 cm. Větší jsou lopaty na sníh, uhlí či koks (tzv. lopaty uhelky). Velké lopaty tohoto typu se také používají v těžkém průmyslu, zejména v hutnictví. Menší domácí lopatky jsou určené na sběr domácích nečistot, resp. smetí, s nimiž se běžně setkáváme v našich v domovech. Malé lopatky z umělé hmoty také slouží jako hračky pro děti, nejčastěji jako součást dětského vybavení pro hru na pískovišti. Vojenské lopatky resp. polní lopatky vypadají jako malý rýč speciálně navržený pro armádu. Jsou skládací a bývají opatřeny pilovitými hranami pro sekundární využití jako pily či sekery (vojenská lopatka je v přímém boji muže proti muži dost často používána i jako nouzová sečná zbraň). Existuje také menší zahradnické lopatky, používané k různým účelům ( sázecí aj.). Dalšími druhy lopatek jsou např. lopatka na popel, krbová lopatka, lopatka na dort, lopatka na žetony v kasinu a jiné další.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lopata